Равне кај Церкно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равне кај Церкно
Ravne pri Cerknem
Поглед на Равне кај Церкно
Равне кај Церкно is located in Slovenia
Равне кај Церкно
Равне кај Церкно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′18.9″N 13°57′15.8″E / 46.121917° СГШ; 13.954389° ИГД / 46.121917; 13.954389
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна5,03 км2 (1,94 ми2)
Надм. вис.&10000000000000684200000684,2 м
Население (2020)
 • Вкупно175
 • Густина35/км2 (90/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Равне кај Церкно (словенечки: Ravne pri Cerknem) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.