Јазне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јазне
Jazne
Поглед на Јазне
Јазне is located in Slovenia
Јазне
Јазне
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′13.3″N 14°0′51″E / 46.070361° СГШ; 14.01417° ИГД / 46.070361; 14.01417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна5,09 км2 (1,97 ми2)
Надм. вис.&10000000000000681399999681,4 м
Население (2020)
 • Вкупно119
 • Густина23/км2 (61/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Јазне (словенечки: Jazne) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.