Оталеж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оталеж
Otalež
Поглед на Оталеж
Оталеж is located in Slovenia
Оталеж
Оталеж
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′44.3″N 13°59′33.2″E / 46.078972° СГШ; 13.992556° ИГД / 46.078972; 13.992556
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна2,67 км2 (1,03 ми2)
Надм. вис.&10000000000000597799999597,8 м
Население (2020)
 • Вкупно126
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Оталеж (словенечки: Otalež) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.