Закриж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Закриж
Zakriž
Поглед на Закриж
Закриж is located in Slovenia
Закриж
Закриж
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′9.6″N 13°58′9.3″E / 46.136000° СГШ; 13.969250° ИГД / 46.136000; 13.969250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна3,66 км2 (1,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000587700000587,7 м
Население (2020)
 • Вкупно188
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Закриж (словенечки: Zakriž) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.