Закојца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Закојца
Zakojca
Поглед на Закојца
Закојца is located in Slovenia
Закојца
Закојца
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′55.8″N 13°55′40″E / 46.165500° СГШ; 13.92778° ИГД / 46.165500; 13.92778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна7,45 км2 (2,88 ми2)
Надм. вис.&10000000000000707600000707,6 м
Население (2020)
 • Вкупно42
 • Густина5,6/км2 (15/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Закојца (словенечки: Zakojca) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.