Горењи Новаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горењи Новаки
Gorenji Novaki
Горењи Новаки is located in Slovenia
Горењи Новаки
Горењи Новаки
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′0.9″N 14°3′32.3″E / 46.150250° СГШ; 14.058972° ИГД / 46.150250; 14.058972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна11,17 км2 (4,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000753600000753,6 м
Население (2020)
 • Вкупно228
 • Густина20/км2 (53/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Горењи Новаки (словенечки: Gorenji Novaki) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.