Травник (Церкно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Травник
Travnik
Травник is located in Slovenia
Травник
Травник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′11.7″N 13°59′38.4″E / 46.069917° СГШ; 13.994000° ИГД / 46.069917; 13.994000
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна0,49 км2 (0,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000286699999286,7 м
Население (2020)
 • Вкупно63
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Травник (словенечки: Travnik) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.