Јесеница (Церкно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јесеница
Jesenica
Поглед на Јесеница
Јесеница is located in Slovenia
Јесеница
Јесеница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′0.5″N 13°57′4.1″E / 46.150139° СГШ; 13.951139° ИГД / 46.150139; 13.951139
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна3 км2 (1 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно74
 • Густина25/км2 (64/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Јесеница (словенечки: Jesenica) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.