Лабиње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лабиње
Labinje
Поглед на Лабиње
Лабиње is located in Slovenia
Лабиње
Лабиње
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′32.6″N 14°0′4″E / 46.142389° СГШ; 14.00111° ИГД / 46.142389; 14.00111
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна1,73 км2 (0,67 ми2)
Надм. вис.&10000000000000627600000627,6 м
Население (2020)
 • Вкупно81
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Лабиње (словенечки: Labinje) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.