Јагршче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јагршче
Jagršče
Поглед на Јагршче
Јагршче is located in Slovenia
Јагршче
Јагршче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′17″N 13°56′31.5″E / 46.08806° СГШ; 13.942083° ИГД / 46.08806; 13.942083
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна4,59 км2 (1,77 ми2)
Надм. вис.&10000000000000657799999657,8 м
Население (2020)
 • Вкупно31
 • Густина6,8/км2 (17/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Јагршче (словенечки: Jagršče) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.