Церкљански Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Церкљански Врх
Cerkljanski Vrh
Поглед на Церкљански Врх
Церкљански Врх is located in Slovenia
Церкљански Врх
Церкљански Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′27″N 14°0′7.6″E / 46.10750° СГШ; 14.002111° ИГД / 46.10750; 14.002111
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна5,68 км2 (2,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000836299999836,3 м
Население (2020)
 • Вкупно53
 • Густина9,3/км2 (24/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Церкљански Врх (словенечки: Cerkljanski Vrh) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.