Подплече

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подплече
Podpleče
Поглед на Подплече
Подплече is located in Slovenia
Подплече
Подплече
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′37.5″N 14°1′46.1″E / 46.127083° СГШ; 14.029472° ИГД / 46.127083; 14.029472
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна3,41 км2 (1,32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000723500000723,5 м
Население (2020)
 • Вкупно25
 • Густина7,3/км2 (19/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Подплече (словенечки: Podpleče) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.