Чеплез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чеплез
Čeplez
Поглед на Чеплез
Чеплез is located in Slovenia
Чеплез
Чеплез
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′39.6″N 14°0′10.5″E / 46.127667° СГШ; 14.002917° ИГД / 46.127667; 14.002917
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна1,74 км2 (0,67 ми2)
Надм. вис.&10000000000000564399999564,4 м
Население (2020)
 • Вкупно73
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Чеплез (словенечки: Čeplez) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.