Поче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поче
Poče
Поче is located in Slovenia
Поче
Поче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′13.2″N 13°59′2.7″E / 46.153667° СГШ; 13.984083° ИГД / 46.153667; 13.984083
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна6,06 км2 (2,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000652600000652,6 м
Население (2020)
 • Вкупно91
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Поче (словенечки: Poče) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.