Пољане (Церкно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пољане
Poljane
Пољане is located in Slovenia
Пољане
Пољане
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′43.3″N 14°0′38.7″E / 46.145361° СГШ; 14.010750° ИГД / 46.145361; 14.010750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна3,76 км2 (1,45 ми2)
Надм. вис.&10000000000000500600000500,6 м
Население (2020)
 • Вкупно61
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Пољане (словенечки: Poljane) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.