Полице (Церкно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полице
Police
Поглед на Полице
Полице is located in Slovenia
Полице
Полице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′36.5″N 13°54′4.9″E / 46.126806° СГШ; 13.901361° ИГД / 46.126806; 13.901361
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна3,45 км2 (1,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000549700000549,7 м
Население (2020)
 • Вкупно21
 • Густина6,1/км2 (16/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Полице (словенечки: Police) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.