Прејди на содржината

Подланишче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подланишче
Podlanišče
Поглед на Подланишче
Подланишче is located in Slovenia
Подланишче
Подланишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′36.7″N 14°0′47.5″E / 46.110194° СГШ; 14.013194° ИГД / 46.110194; 14.013194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна5,15 км2 (1,99 ми2)
Надм. вис.&10000000000000788799999788,8 м
Население (2020)
 • Вкупно147
 • Густина29/км2 (74/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Подланишче (словенечки: Podlanišče) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.