Лазница (Церкно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лазница
Laznica
Поглед на Лазница
Лазница is located in Slovenia
Лазница
Лазница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′58.9″N 13°58′48.9″E / 46.149694° СГШ; 13.980250° ИГД / 46.149694; 13.980250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна0,22 км2 (0,08 ми2)
Надм. вис.&10000000000000541000000541 м
Население (2020)
 • Вкупно43
 • Густина200/км2 (510/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Лазница (словенечки: Laznica) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.