Плужње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плужње
Plužnje
Плужње is located in Slovenia
Плужње
Плужње
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′8.8″N 13°58′39.7″E / 46.085778° СГШ; 13.977694° ИГД / 46.085778; 13.977694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна2,07 км2 (0,80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000476600000476,6 м
Население (2020)
 • Вкупно104
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Плужње (словенечки: Plužnje) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.