Орехек (Церкно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орехек
Orehek
Поглед на Орехек
Орехек is located in Slovenia
Орехек
Орехек
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′40.1″N 13°56′32.8″E / 46.144472° СГШ; 13.942444° ИГД / 46.144472; 13.942444
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна3,88 км2 (1,50 ми2)
Надм. вис.&10000000000000542399999542,4 м
Население (2020)
 • Вкупно64
 • Густина16/км2 (43/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Орехек (словенечки: Orehek) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.