Планина кај Церкно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планина кај Церкно
Planina pri Cerknem
Поглед на Планина кај Церкно
Планина кај Церкно is located in Slovenia
Планина кај Церкно
Планина кај Церкно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′32.6″N 14°0′27.4″E / 46.125722° СГШ; 14.007611° ИГД / 46.125722; 14.007611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна1,94 км2 (0,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000600899999600,9 м
Население (2020)
 • Вкупно135
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Планина кај Церкно (словенечки: Planina pri Cerknem) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.