Чолски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чолски јазик
Ch'ol
Зборуван во: Мексико 
Регион: Северен Чијапас
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански јазици
 Чоланско-целталански
  Чолански
   Чолско-чонталски
    Чолски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: ctu — Chol

Чолскиот е дел од западната подгрупа на мајански јазици кој го зборуваат Чолците во мексиканската држава Чијапас. Јазикот има два големи дијалекта:

  • Чолски од Тила кој го зборуваат околу 43.870 луѓе
  • Чолски од Тумбала кој го зборуваат околу 90.000 луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

Aulie, H. Wilbur; and Evelyn W. de Aulie (eds.) (1998) [1978]. Diccionario Ch'ol de Tumbalá, Chiapas, con variaciones dialectales de Tila y Sabanilla (PDF online reproduction). Serie de vocabularios y diccionarios indígenas "Mariano Silva y Aceves", No. 121. Emily F. Scharfe de Stairs (1996 re-editing) (electronic reproduction with March 2005 corrections, 2nd. изд.). Coyoacán, D.F.: Instituto Lingüístico de Verano. ISBN 968-31-0291-3. OCLC 42692322.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link) (шпански)