Акатечки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Акатечки јазик
Akateko
Зборуван во: Гватемала 
Регион: Сан Мигел Акатан
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 Канхобалско-чухски
  Канхобалски
   Акатечки јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: id=knj knj

Акатечкиот е мајански јазик кој е сличен со канхобалскиот јазик и токму поради тоа понекогаш овој јазик се именува како „западноканхобалски јазик“. Акатечкиот се зборува во Сан Мигел Акатан во Гватемала и во мали делови во Мексико.

Наводи[уреди | уреди извор]