Западноцентрален кички јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Западноцентрален кички јазик
K'iche'
Зборуван во: Гватемала 
Регион: централна Гватемала
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 кичко-мамски
  големокички
   кички
    киче-ачиски
     Западноцентрален кички јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: id=qut qut

Западноцентрален кички јазик е мајански јазик кој го зборуваат околу 250.000 луѓе во Гватемала. Понекогаш се смета како дијалект на кичкиот, бидејќи двата јазика се многу слични.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Gordon, Raymond G., Jr. (ed.), 2005. Ethnologue: Languages of the World, Fifteenth edition. Dallas, Tex.: SIL International.