Класичен мајански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дел од натпис на мајански јазик, Паленке

Класичниот мајански јазик — најстариот историски забележан мајански јазик. Тој е главниот јазик на кој се напишани голем број на мајански натписи со мајанско писмо.

Односи[уреди | уреди извор]

Класичниот мајански јазик е директен потомок на прамајански јазик и претходник на трите мајански групи на јазици: чолански, јукатански и хуастекански. Овие јазици денес имаат свои говорители во Мексико, Гватемала, Ел Салвадор, Белиз и Хондурас.

Наводи[уреди | уреди извор]

Aulie, H. Wilbur; and Evelyn Aulie (Eds.) (1999) [1978]. Diccionario Ch'ol de Tumbalá, Chiapas, con variaciones dialectales de Tila y Sabanilla (PDF). Serie de vocabularios y diccionarios indígenas "Mariano Silva y Aceves", No. 121. Emily F. Scharfe de Stairs (1996 re-editing) (2 edition, electronic reproduction with March 2005 corrections. изд.). London and México D.F: Instituto Lingüístico de Verano. ISBN 968-31-0291-3.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link) (шпански)
Boot, Erik (2002). „A Preliminary Classic Maya-English/English-Classic Maya Vocabulary of Hieroglyphic Readings“ (PDF). Mesoweb Articles. Mesoweb. Посетено на 2007-07-06.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
Coe, Michael D. (1992). Breaking the Maya Code. London: Thames & Hudson. ISBN 0-500-05061-9.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)