Вастечки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вастечки јазик
Хуастекански јазик
Tenek
Зборуван во: Мексико 
Регион: Сан Луис Потоси, Веракрус и Тамаулипас
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 хуастекански
  Вастечки јазик
Хуастекански јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: hus — Huastec

Вастек или хуастекански јазикмајански јазик од Мексико кој го зборуваат хуастеканците. Иако малку е изолиран од останатите мајански јазици, поврзан е со мајанските јазици од јужно и источно Мексико и Средна Америка. Според пописот во 2020 година, јазикот го зборувале околу 170.000 луѓе[1]. Јазикот локално се вика тенек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. INEGI, 2005

Instituto Nacional de Estadística, Geografía, e Informática (INEGI) (an agency of the government of Mexico). 2005. 2005 Mexican population census, last visited 22 мај 2007