Јукатански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јукатански јазик
Maaya T'aan
Зборуван во: Мексико, Белизе , Гватемала 
Регион: Јукатан 547.098,
Квинтана Ро 163.477,
Кампече 75.847,
Белизе 5.000
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 Јукатански
  Јукатански јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: yua

Јукатанскиот јазик ("Maaya T'aan") е мајански јазик кој се зборува на полуостровот Јукатан во Мексико, северно Белизе и во делови во Гватемала. Луѓето на кои јазикот е мајчин јазик го нарекуваат само мајански јазик, додека придавката „јукатански“ е додадена за да се разликува од фамилијата мајански јазици.

Примери[уреди | уреди извор]

Јукатански мајански македонски
стандарден
изговор
изговор во
западен Јукатан
северно Кампече
и централен Квинтана Ро
нормален превод буквален превод
B'ix a bèel? Bi'x a b'eh? Како си? Како е твојот пат?
Ma'alob', kux tèech? Добро, и ти? Не е лошо, а за тебе?
B'ey xan tèen. Исто со тебе. Исто како мене.
Tu'ux ka b'in? Каде одиш?
Tim b'in xíimbal. Одам на прошетка.
B'ix a k'àab'a'? Како се викаш? Како се именуваш?
In k'àab'a'e' Jorge. Моето име е Хорхе. Моето име, Хорхе.
Jach ki'imak in wóol in wilikech. Мило ми е што те сретнав. Многу среќно моето срце е што те гледа.
Ba'ax ka wa'alik? Како е? Што велиш?
Што кажуваш?
Mix b'a'al. Mix b'a'ah. Ништо.
Не го споменувај тоа.
B'ix a wilik? Како изгледа? Како го гледаш (тоа)?
Jach ma'alob'. Многу добро.
Ko'ox! Ајде! (за двајца)
Ko'one'ex! Ајде!/ Ајде да одиме! (за група луѓе)
B'a'ax a k'áat? Што сакаш?
(Tak) sáamal. Aasta sáamah. Ќе се видиме утре. До утре.
Jach Dyos b'o'otik. Благодарам.
Господ да те благослови многу.
Многу Господ го плаќа тоа.

Наводи[уреди | уреди извор]

Bolles, David
Документација[создај]

</noinclude> (1997–). „Combined Dictionary–Concordance of the Yucatecan Mayan Language“ (revised 2003). Foundation for the Advancement of Mesoamerican Studies, Inc. (FAMSI). http://www.famsi.org/reports/96072/index.html. конс. 1 февруари 2007. 

Bolles, David
Документација[создај]

</noinclude> (2004). „A Grammar of the Yucatecan Mayan Language“ (revised online edition, 1996 Lee, New Hampshire). Foundation for the Advancement of Mesoamerican Studies, Inc. (FAMSI). The Foundation Research Department. http://www.famsi.org/research/bolles/grammar/index.html. конс. 1 февруари 2007.