Сипакапски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Сипакапски јазик
Зборуван во: Гватемала 
Регион: Сипакапа
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 Квичеанско-мамски
  Големи Квичеански
   Квичеански
    Сипакапски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: qum
ISO 639-3:

Сипакапскиот е мајански јазик кој е сличен со кичеански јазик. Јазикот го зборуваат сипакапенците во Гватемала во општината Сипакапа.