Авакатечки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авакатечки јазик
Awakateko
Зборуван во: Гватемала 
Регион: Агвакатан
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 Квичеански-мамски
  Големи мамски
   Ишилански
    Авакатечки јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: id=agu agu

Авакатечки јазик (Awakateko) — мајански јазик кој е сличен со ишилски јазик. Јазикот се зборува од авакатеците во општината Авгакатан во западна Гватемала[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cabral, Ernesto Díaz Couder (2001). „Culturas e interculturalidad en Guatemala“. Архивирано од изворникот на 2010-02-15. Наводот journal бара |journal= (help)
  2. Brintnall, Douglas E., 1946- (1979). Revolt against the dead : the modernization of a Mayan community in the highlands of Guatemala. New York: Gordon and Breach. ISBN 0677051700. OCLC 4638179.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)