Сакапултечки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Сакапултечки јазик
Sacapulteco
Зборуван во: Гватемала 
Регион: Ел Квиче
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 Quichean-Mamean
  Greater Quichean
   Quichean
    Сакапултечки јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: quv
ISO 639-3:

Сакапултечкиот е мајански јазик сличен со кичеански јазик. Јазикот се зборува од околу 40.000 луѓе во Сакапулас, Ел Квиче во Гватемала.