Чикомуселтечки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чикомселтечки јазик
Chikomuselteko 
Изговор: ʧikomuselteko
Зборуван во: Мексико; Гватемала 
Регион: мали заедници во Гватемала и Мексико
Исчезнување: 20 век
Јазично семејство: Мајански јазик
 Huastecan
  Чикомселтечки јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: cob

Чикомуселтечкиот јазик е мајански јазик кој се зборувал во мајански заедници во Мексико и Гватемала. До 1970-1980-те години јазик исчезнал и денес нема живи луѓе кои го зборуваат јазикот.

Пад и исчезнување[уреди | уреди извор]

Во 20 век било јасно дека овој јазик има пад што се однесува до бројот на зборувачи и кога во 1926 година Франц Термер ја посетил заедницата каде живееле чикомукелтеци забележал дека пронашол само тројца индивидуи кои го зборувале јазикот.

Наводи[уреди | уреди извор]

Brown, Cecil H.; and Søren Wichmann. Proto-Mayan Syllable Nuclei. „International Journal of American Linguistics“ (Chicago, IL: University of Chicago Press) том  70 (2): pp.128–186. doi:10.1086/424553. ISSN 0020-7071. OCLC 98981737. 
Campbell, Lyle; and Una Canger. Chicomuceltec's last throes. „International Journal of American Linguistics“ (Chicago, IL: University of Chicago Press, in cooperation with the Conference on American Indian Languages) том  44 (3): pp.228–230. doi:10.1086/465548. ISSN 0020-7071. OCLC 1753556. 
Карта на поранешната употреба на јазикот
Dienhart, John M. (1997). „The Mayan Languages- A Comparative Vocabulary“ (electronic version). Odense University. конс. 2006-12-15.