Ишилски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ишилски јазик
Ixil
Зборуван во: Гватемала 
Регион: Квиче (департман)
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 Квичеански-мамски
  Големи мамски
   Ишилски
    Ишилски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: ixl — Ixil

Ишилскиот е мајански јазик. Јазикот се зборува во регионот наречен „ишилски триаголник“ односно во трите села Сан Хуан Коцал, Санта Марија Небах и Сан Гаспар Чахул во Гватемала.

Белешки[уреди | уреди извор]