Канхобалски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канхобалски јазик
Q'anjob'al
Зборуван во: Гватемала 
Регион: Хуехуетенанго
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 Западни мајански
  Канхобалско-чухски
   Канхобалски
    Канхобалски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: kjb
ISO 639-3: id=kjb kjb

Канхобалскиот е мајански јазик кој се зборува во Гватемала и во делови од Мексико. Според проценка на Етнолог во 1998 година имало околу 77.700 луѓе што го зборувале јазикот. Овој јазик е дел од подгрупата на канхобалско-чухски јазици.

Зборовен фонд[уреди | уреди извор]

Броеви[уреди | уреди извор]

  • 1 jun
  • 2 kab'
  • 3 oxeb'
  • 4 kaneb'
  • 5 oyeb'
  • 6 waqeb'
  • 7 uqeb'
  • 8 waxaqeb'
  • 9 b'aloneb'
  • 10 lajoneb'

Наводи[уреди | уреди извор]

Comunidad Lingüística Q'anjob'al (2005). Gramática descriptiva q’anjob’al = Yaq’b’anil stxolilal ti’ q’anjob’al. Guatemala City: Academia de Lenguas Mayas de Guatemala (ALMG), Comunidad Lingüística Q'anjob'al. OCLC 70631325. (шпански)
Gordon, Raymond G. Jr.; (ed.) (2005). „Q'anjob'al, Eastern“. Во SIL International (уред.). Ethnologue: Languages of the World (online version)|format= бара |url= (help). Barbara F. Grimes (contributing ed.) (Fifteenth. изд.). Dallas, TX: SIL International. ISBN 1-55671-159-X. OCLC 60338097. Посетено на 2008-09-22.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]