Прејди на содржината

Целталски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија


Целталски јазик
Tzeltal
Зборуван во: Мексико 
Регион: Чијапас
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 чолски-целталски
  целталски
   Целталски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: tzh — Tzeltal

Целталскиот е мајански јазик кој се зборува во Чијапас во Мексико. Јазикот е сличен со цоцилски јазик и го зборуваат околу 280.000 луѓе во Мексико и во мал дел од Гватемала. Целталскиот има шест дијалекти.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]