Прејди на содржината

Цутухилски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија


Цутухилски јазик
Зборуван во: Гватемала 
Регион: Западни планини
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 Квически-мамски
  Големи квически
   Квически
    Цутухилски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: tzj — Цутухилски

Цутухилскиот е мајански јазик кој се зборува во Гватемала. Овој јазик е сличен со какчикелски јазик и со кичкиот. Денес има околу 50.000 луѓе кои го зборуваат јазикот, од кои повеќето се Цутухили.

Основни фрази[уреди | уреди извор]

  • colí - здраво
  • maltyoox - 'благодарам'
  • saqari - 'добро утро'
  • xqa'j q'iij - добар ден
  • xok aaq'a' - 'добра ноќ'
  • na'an - 'догледање'
  • jo' - 'ајде да одиме!'
  • utz aawach - 'како си?'
  • jee' - 'да'
  • mani' - 'не'