Прамајански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија

Прамајанскиот е хипотетички заеднички предок на 30 живи мајански јазици, како и на некои изумрени муѓе кои класичен мајански јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Campbell, L.; Kaufman, T. (1985). „Mayan Linguistics: Where Are We Now?“. Annual Review of Anthropology (англиски). 14: 187–198. doi:10.1146/annurev.an.14.100185.001155.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]