Тохолабалски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тохолабалски јазик
Tojolabal
Зборуван во: Мексико 
Регион: Јужен Чијапас
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 Канхобалански-чухски
  Чухски
   Тохолабалски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: id=toj toj

Тохолабалскиот е мајански јазик кој се зборува во Чијапас, Мексико. Јазикот е близок со чухскиот кој се зборува во Гватемала. Тохолабалскиот го зборуваат околу 20.000 луѓе.

Името на јазикот доаѓа од фразата /tohol/ /ab'al/ што значи „десен јазик“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Lenkersdorf, Carlos (1996). Los hombres verdaderos. Voces y testimonios tojolabales. Lengua y sociedad, naturaleza cite y cultura, artes y comunidad cósmica. Mexico City: Siglo XXI. ISBN 968-23-1998-6.