Покомчиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покомчиски јазик
Poqomchi'
Зборуван во: Гватемала 
Регион: Баха Верапаз
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 квически-мамски
  големи квически
   покомски
    Покомчиски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: poh — Poqomchi'

Покомчискиот е мајански јазик кој се зборува во Гватемала и е поврзан со покомамски јазик. Има два главни дијалекта: источен покомчиски и западен покомчиски. Јазикот го зборуваат околу 92.000 луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

Gordon, Raymond G., Jr., уред. (2005). Ethnologue: Languages of the World (online version)|format= бара |url= (help). Barbara F. Grimes (contributing ed.) (Fifteenth. изд.). Dallas, TX: SIL International. ISBN 1-55671-159-X. OCLC 60338097.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)
Spanne, Joan (2009 февруари 19). „ISO 639-3 Change Requests Series 2008: Summary of Outcomes“ (PDF). ISO 639-3 Change Requests. SIL International. Архивирано од изворникот (PDF online publication) на 2009-03-06. Посетено на 2009-03-09. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) CS1-одржување: датум и година (link)