Прејди на содржината

Какчикелски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија


Какчикелски јазик
Kaqchikel Ch'ab'äl
Зборуван во: Гватемала 
Регион: Централни предели
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 квически-мамски
  големи квически
   квически
    Какчикелски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: cak — Kaqchikel

Какчикелскиот е мајански јазик и дел од подгрупата на кичко-мамски јазици. Јазикот го зборуваат околу 500.000 луѓе во Гватемала од страна на какчикелците. Јазикот е поврзан со кичкиот и цутухилскиот јазик.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]