Ицански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија


Ицански јазик
Itza'
Зборуван во: Гватемала 
Регион: Петен
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 Јукатански
  Мопан-ица
   Ицански јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: id=itz itz

Ица и еден од подгрупата на јукатански јазици од фамилијата на мајански јазици. Денес јазикот е скоро изумрен, го зборуваат околу 10 стари луѓе во Гватемала. Останатите пропадници на народот ица зборуваат шпански јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]