Мамски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија


Мамски јазик
Qyol Mam
Зборуван во: Гватемала 
Регион: Западни планини
Вкупно говорници:
Јазично семејство: мајански
 Кически-мамски
  големи мамски
   мамски
    Мамски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: mam — Mam

Мамски јазикмајански јазик и го зборуваат мамите во Гватемала. Јазикот се дели на три големи дијалекти: северен мамски, јужен мамски и централен мамски дијалект. Поради недостаток на писменот, јазикот варира од предел во предел, но сепак луѓето може лесно да се разберат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]