Прејди на содржината

Три Тумби

Координати: 42°01′58″N 21°05′55″E / 42.03278° СГШ; 21.09861° ИГД / 42.03278; 21.09861
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Три Тумби (Прељубиште))
Три Тумби

Карта

Местоположба 42°01′58″N 21°05′55″E / 42.03278° СГШ; 21.09861° ИГД / 42.03278; 21.09861
Основни податоци
Место Прељубиште
Општина Јегуновце
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Три Тумби — населба од неолитското време. Се наоѓа во средишниот дел на селото Прељубиште, Тетовско. Наоѓалиштето е делумно оштетено со изградбата на станбените објекти и на локалната трафостаница. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж и камени и кремени орудија.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и изградбата на 110 kV ДВ "ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина“ (PDF). МЕПСО. Посетено на 2010-09-12.[мртва врска]