Типерери (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Типерери)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Типерери
Contae Thiobraid Árann
County Tipperary
Грб на Типерери
Грб
Местоположба на Типерери
Земја Ирска
Покраина Манстер
Админ. центри Нина / Клонмел
Изб. един. Типерери Север
Типерери Југ
Европски парламент Јужна
Управа
 • Вид Грофовиски совет
Површина
 • Вкупна 4.305 км2
Ранг 6-та
Население (2011) 158.652
 • Ранг 11-та
Рег. озн. T
Мреж. место tipperarycoco.ie

Типерери (ирски: Contae Thiobraid Árann, англиски: County Tipperary) — грофовија во покраини во покраината Манстер во Ирска. Типерери е една од првите ирски земји и својата независност ја стекнува во XIII век.

Карактеристично е тоа што грофовијата е поделена на два дела и има два главни града. На северниот дел главен град Нина, а на јужниот е Клонмел.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]