Спитакија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спитакија
Σπιτάκια
Спитакија is located in Грција
Спитакија
Спитакија
Местоположба во областа
Спитакија is located in Бешик
Спитакија
Местоположба на Спитакија во Општина Бешик и областа Централна Македонија
Координати: 40°39′N 23°19′E / 40.650° СГШ; 23.317° ИГД / 40.650; 23.317Координати: 40°39′N 23°19′E / 40.650° СГШ; 23.317° ИГД / 40.650; 23.317
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаОпштина Бешик
Општ. единицаЕгри Буџак
Надм. вис.&10000000000000110000000110 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно21[1]
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.570 20
Повик. бр.+30-2393-xxx-xxx

Спитакија (грчки: Σπιτάκια) — село во Општина Бешик во Солунски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Спитакија бил дел од општина Перистерона[2].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 36 километри западно од Ставрос и 45 километри источно од Солун, помеѓу Лагадинско Езеро и Бешичко Езеро. Селото се наоѓа на надморска височина од 110 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

За првпат селото се споменува на пописот од 1961 година. Според тоа, населбата била изградена по крајот на Грчката граѓанска војна.

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото на пописот од 1961 година имало 21 жител, во 1971 година имало 36 жители, во 1981 година имало 25 жители, додека во 1991 година имало 76 жители[3]. Денеска, населението на селото е 21 жител според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население / / 21 36 25 76 34 21
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Архивирано на 27 април 2017 г. Greece Ministry of Interior (грчки)
  3. Симовски, Тодор Христов; Здружение на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија (1998). Населените места во Егејска Македонија Д. 2. Скопје: Печатница „Гоце Делчев”.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]