Разлика помеѓу преработките на „Големи Езера“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 25 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: zh-yue:五大湖)
с (Бот: козметички промени)
:''Оваа статија е за групата на северноамерикански езера. За африканските езера, видете [[Африкански големи езера]]. За други значења видете [[Големи езера (појаснување)]].''
 
[[СликаПодатотека:Great Lakes from space.jpg|thumb|350px|right|Големите езера од вселената.]]
[[СликаПодатотека:Great-Lakes-mk.svg|thumb|350px|Карта на Големите езера]]
 
'''Големите езера''' ([[анг.]] ''Great Lakes'') е група на пет големи [[Езеро|езера]] во [[Северна Америка]] на или блиску до границата помеѓу [[Канада]] и [[САД]]. Тие се најголемата група на [[Слатка вода|слатководни]] езера на [[Земја]]та. Системот Големи езера-[[Сент Лоренс (река)|Сент Лоренс]] е најголемиот слатководен систем во светот. Тие понекогаш се нарекуваат [[Внатрешно море|внатрешни мориња]].
Големите езера се:
 
* [[Горно Езеро]] (најголемо по волумен и најдлабоко, поголемо од [[Шкотска]] или [[Јужна Каролина]])
* [[Мичиген (езеро)|Мичиген]] (второто најголемо по волумен и трето најголемо по површина; единственото кое се наоѓа само на територијата на САД)
* [[Хјурон]] (третото најголемо по волумен; второ најголемо по површина)
* [[Ири]] (најмалото по волумен и најтрсковито)
* [[Онтарио (езеро)|Онтарио]] (второто најмало по волумен и најмало по површина, на многу пониска елевација отколку останатите).
 
Езерата Мичиген и Хјурон, хидролошки поврзани, понекогаш се сметаат за еден ентитет: езеро Мичиген-Хјурон. Заедно, овие езера се поголеми по површина од Горното Езеро, но помали по вкупен воден волумен.
941.847

уредувања

Прегледник