Детроит (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателит слика од реката Детроит (јужната)
Детроит

Детроит е река во Онтарио и американската држава Мичиген. Долга е 51 km. Детроит, Мичиген e главно пристаниште на реката, на северната страна. Виндзор, Канада се наоѓа на јужната страна[1].

Географија[уреди | уреди извор]

Притоки[уреди | уреди извор]

Притоки на реката се:

Острови[уреди | уреди извор]

Острови во реката се:

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. U.S. Geological Survey. National Hydrography Dataset high-resolution flowline data. The National Map Архивирано на 29 март 2012 г., accessed November 7, 2011