Детроит (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сателит слика од реката Детроит (јужната)
Детроит

Детроит е река во Онтарио и американската држава Мичиген. Долга е 51 km. Детроит, Мичиген e главно пристаниште на реката, на северната страна. Виндзор, Канада се наоѓа на јужната страна.

Географија[уреди | уреди извор]

Притоци[уреди | уреди извор]

Притоци на реката се:

Острови[уреди | уреди извор]

Острови во реката се:

Поврзано[уреди | уреди извор]