Онтарио (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езеро Онтарио

LakeOntarioToronto.jpg

Lake Ontario NASA.jpg

Податоци
Положба: Канада (Онтарио)
САД (Њујорк)
Површина 18.960 км2
должина: 311 километри
ширина: 85 километри
максимална длабочина: 244 метри
Притоки: Нијагара
Острови: Сен Лорен
Надморска височина: 75 метари
Поголеми градови на езерото во САД: Рочестер
Поголеми градови на езерото во Канада: Торонто, Мисисага,
Хамилтон, Кингстон

Езерото Онтарио (англиски: Lake Ontario) е најмало езера од 5-те Големи езера. Тоа е последно езеро во системот на овие езера. Реката Сен Лорен истекува од езерото Онтарио и се влева во Атлантскиот Океан.

Езерото Онтарио се наоѓа на границата помеѓу САД и Канада. Езерото ги дели американска сојузна држава Њујорк и канадската покраина Онтарио.

Името на езерото потекнува од збор на племето Хјурон кој значи „големо езеро“. Канадската покраина Онтарио го добила името по ова езеро.

Во минатото, ова езеро била граница помеѓу племето Хјурон и нивните вазали Ирокезите. Прв евопјанин кој стигнал до езерото Онтарио бил францускиот истражувач Етјен Бриле во 1615 година.

Пристаниште во Онтарио

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

43°42′ N; 77°54′ W / 43.7° СГШ; 77.9° ЗГД / 43.7; -77.9Координати: 43°42′ N; 77°54′ W / 43.7° СГШ; 77.9° ЗГД / 43.7; -77.9