Секмет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Секмет

Секмет (Силна, наречена и Сакмет, Сакет, Сакмет и Сакмида) е божица - лавица, божица на војната, на огнот и чумата. Нејзин сопруг е богот на уметноста Птах. Ја нарекувале и „Окото на Ра“.