Најголеми градови во САД по население по децении

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на најголемите градови во САД по население по декада.

1790[уреди | уреди извор]

Статистиката за ова список се од првиот Биро на Попис на САД.[1]

Редослед Град Држава Население Белешки
1 Њујорк Сити Њујорк 33 131 Од првиот попис во САД до денежниот ден, Њуорк бил најголемиот град по население.[2]
2 Филаделфија Пенсилванија 28 522
3 Бостон Масачусетс 18 320
4 Чарлстон Јужна Каролина
5 Балтимор Мериленд 13 503
6 Северни Либерти
Тауншип
Пенсилванија 9 913 Сега е населба во Филаделфија.
7 Сејлем Масачусетс 7 921
8 Њупорт Род Ајленд 6 716
9 Провиденс Род Ајленд 6 380
10 Марблхед Масачусетс 5 661
10 Саутварк Пенсилванија 5 661 Сега е населба во Филаделфија.

1800[уреди | уреди извор]

[3]

Редослед Град Држава Население Белешки
1 Њујорк Сити Њујорк 60 515
2 Филаделфија Пенсилванија 41 220
3 Балтимор Мериленд 26 514
4 Бостон Масачусетс 24 937
5 Чарлстон Јужна Каролина 18 824
6 Северни
Либерти
Пенсилванија 10 718 Сега е населба во Филаделфија.
7 Саутварк Пенсилванија 5 661 Сега е населба во Филаделфија.
8 Сејлем Масачусетс 9 457
9 Провиденс Род Ајленд 7 614 Последниот пат во 10-те најголемите градови.
10 Норфолк Вирџинија 6 926

1810[уреди | уреди извор]

[4]

Редослед Град Држава Население Белешки
1 Њујорк Сити Њујорк 96 373
2 Филаделфија Пенсилванија 53 722
3 Балтимор Мериленд 46 555
4 Бостон Масачусетс 33 787
5 Чарлстон Јужна Каролина 24 711
6 Северни
Либерти
Пенсилванија 19 874 Сега е населба во Филаделфија.
7 Њу Орлеанс Луизијана 17 242 Првиот град на списокот кој не се наоѓа во 13-те колоните.
8 Саутварк Пенсилванија 13,707 Сега е населба во Филаделфија.
9 Сејлем Масачусетс 12,613
10 Албани Њујорк 10 762

1820[уреди | уреди извор]

[5]

Редослед Град Држава Население Белешки
1 Њујорк Сити Њујорк 123 706
2 Филаделфија Пенсилванија 63 802
3 Балтимор Мериленд 62 738
4 Бостон Масачусетс 43 298
5 Њу Орлеанс Луизијана 27 176
6 Чарлстон Јужна Каролина 24 780
7 Северни
Либерти
Пенсилванија 19 678
8 Саутварк Пенсилванија 14 713
9 Вашингтон Округ Колумбија 13 247
10 Сејлем Масачусетс 12 731

1830[уреди | уреди извор]

[6]

Редослед Град Држава Население Белешки
1 Њујорк Сити Њујорк 202 589
2 Балтимор Мериленд 80 620
3 Филаделфија Пенсилванија 80 462
4 Бостон Масачусетс 61 392
5 Њу Орлеанс Луизијана 46 082
6 Чарлстон Јужна Каролина 30 289
7 Северни
Либерти
Пенсилванија 28 872
8 Синсинати Охајо 24 831
9 Албани Њујорк 24 209
10 Саутварк Пенсилванија 20 581


1840[уреди | уреди извор]

[7]

Редослед Град Држава Население Белешки
1 Њујорк Сити Њујорк 312 710
2 Балтимор Мериленд 102 313
3 Њу Орлеанс Луизијана 102 193
4 Филаделфија Пенсилванија 93 665
5 Бостон Масачусетс 93 383
6 Синсинати Охајо 46 338
7 Бруклен Њујорк 36 233
8 Северни
Либерти
Пенсилванија 34 474
9 Албани Њујорк 33 721
10 Чарлстон Јужна Каролина 29 261

1850[уреди | уреди извор]

[8]

Редослед Град Држава Население Белешки
1 Њујорк Сити Њујорк 515 547
2 Балтимор Мериленд 169 054
3 Бостон Масачусетс 136 881
4 Филаделфија Пенсилванија 121 376
5 Њу Орлеанс Луизијана 116 375
6 Синсинати Охајо 115 435
7 Бруклен Њујорк 96 838
8 Сент Луис Мисури 77 860
9 Спринг Гарден Пенсилванија 58 894
10 Албани Њујорк 50 763

1860[уреди | уреди извор]

[9]

Редослед Град Држава Население Белешки
1 Њујорк Сити Њујорк 813 669
2 Филаделфија Пенсилванија 565 529
3 Бруклен Њујорк 266 661
4 Балтимор Мериленд 212 418
5 Бостон Масачусетс 177 840
6 Њу Орлеанс Луизијана 168 675
7 Синсинати Охајо 161 044
8 Сент Луис Мисури 160 773
9 Чикаго Илиноис 112 172
10 Бафало Њујорк 81 129

1870[уреди | уреди извор]

[10]

Редослед Град Држава Население Белешки
1 Њујорк Сити Њујорк 942 292
2 Филаделфија Пенсилванија 674 022
3 Бруклен Њујорк 396 099
4 Сент Луис Мисури 310 864
5 Чикаго Илиноис 298 977
6 Балтимор Мериленд 267 354
7 Бостон Масачусетс 250 526
8 Синсинати Охајо 216 239
9 Њу Орлеанс Луизијана 191 418
10 Сан Франциско Калифорнија 149 473 Прв град на западното крајбрежје на списокот.

1880[уреди | уреди извор]

[11]

Редослед Град Држава Население Белешки
1 Њујорк (град) Њујорк 1 206 299 Првиот град во САД со повеќе од еден милион жители.
2 Филаделфија Пенсилванија 847 170
3 Бруклен Њујорк 566 663
4 Чикаго Илиноис 503 185
5 Бостон Масачусетс 362 839
6 Сент Луис Мисури 350 518
7 Балтимор Мериленд 332 313
8 Синсинати Охајо 255 139
9 Сан Франциско Калифорнија 233 959
10 Њу Орлеанс Луизијана 216 090

1890[уреди | уреди извор]

1900[уреди | уреди извор]

1910[уреди | уреди извор]

1920[уреди | уреди извор]

1930[уреди | уреди извор]

1940[уреди | уреди извор]

1950[уреди | уреди извор]

1960[уреди | уреди извор]

1970[уреди | уреди извор]

1980[уреди | уреди извор]

1990[уреди | уреди извор]

2000[уреди | уреди извор]

2007[уреди | уреди извор]

САД има многу важни градови, вклучително 11 од 55-те глобалните градови од секакви ракописи-со три "алфа" глобални градови: Њујорк, Лос Анџелес, и Чикаго.

Најголемите градови во САД во 2007 година се:[12]

Редослед Град Население Метрополитенска
област
Регион
милиони редослед
1 Њујорк, Њујорк 8 274 527 18.8 1 Северисток
2 Лос Анџелес, Калифорнија 3 834 340 12.9 2 Запад
3 Чикаго, Илиноис 2 836 658 9.5 3 Среден Запад
4 Хјустон, Тексас 2 208 180 5.6 6 Југ
5 Финикс, Аризона 1 522 259 4.2 12 Запад
6 Филаделфија, Пенсилванија 1 449 634 5.8 5 Северисток
7 Сан Антонио, Тексас 1 328 984 2.0 27 Југ
8 Сан Диего, Калифорнија 1 266 731 3.0 17 Запад
9 Далас, Тексас 1 240 499 6.1 4 Југ
10 Сан Хозе, Калифорнија 939 899 1.8 31 Запад

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]