Мулдештаузе-Шмерцбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мулдештаузе-Шмерцбах (германски: Muldestausee-Schmerzbach) била заедница на општини во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала на десниот брег на реката Мулде, источно од Битерфелд. Била именувана по вештачкото езеро на реката Мулде на нејзина територија. Седиштето на заедницата на општини било во Шлајц. Била распуштена на 1 јануари 2010.

Заедницата на општини Мулдештаузе-Шмерцбах се состои од следниве општини:

  1. Бургкемниц
  2. Госа
  3. Греберн
  4. Крина
  5. Мулденштајн
  6. Плода
  7. Поух
  8. Реза
  9. Шлајц
  10. Швемзал

Координати: 51°40′N 12°26′E / 51.667° N; 12.433° E / 51.667; 12.433